• Wyróżniamy urzędy, które stawiają na jakość obsługi klienta
  • Nagradzamy za profesjonalizm, rzetelność i nowoczesność
  • Dołącz do grona najbardziej innowacyjnych i efektywnych urzędów w Polsce

Relacja z Gali

23 kwietnia o godz. 11.00 w historycznych, dostojnych wnętrzach Sali Kolumnowej Pałacu Radziwiłłów w Krakowie-Balicach odbyła się uroczysta Gala VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Instytucji Administracji Publicznej „Przyjazny Urząd”. W jej trakcie przedstawiciele Zarządu Quality Institut, który jest organizatorem Konkursu, wręczyli pamiątkowe certyfikaty i statuetki Laureatom tegorocznej edycji rankingu jakości dla podmiotów administracji rządowej i samorządowej. W konkursie nagrodzono między innymi urzędy miast, starostwa powiatowe, urzędy wojewódzkie i urzędy skarbowe. W trakcie Gali jej gospodarze gościli znamienitych menedżerów administracji publicznej z całej Polski: od Leska, przez Warszawę, po Malbork. Uroczystość poprowadził Michał Zacharek, aktor Teatru im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
 
Konkurs „Przyjazny Urząd” wyróżnia i promuje instytucje publiczne, które na pierwszym miejscu stawiają jakość w relacjach z klientem (interesantem), wysoką kulturę pracy, nowoczesne zarządzanie publiczne, profesjonalizm i rzetelność w podejściu do świadczenia usług dla obywateli. Konkurs pomaga budować nowoczesną markę wyróżnionych w nim placówek jako placówek otwartych na potrzeby obywateli, solidnych, kompetentnych i życzliwych. Zgłoszenia w VII edycji Konkursu przyjmowane były do 18 lutego 2022 roku. Następnie zostały one poddane wnikliwej ocenie, której wyniki zaprezentowano na Gali Konkursowej w Krakowie-Balicach.
 
Godło „Przyjazny Urząd” przyznaje Kapituła złożona z ekspertów i praktyków administracji publicznej, specjalizujących się naukowo lub zawodowo w problematyce administracji publicznej i zarządzania jakością. W Kapitułach dotychczasowych edycji Konkursu zasiadali badacze pracujący na czołowych polskich uniwersytetach, m.in. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Wrocławskim, Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Byli wśród nich eksperci od zarządzania, prawnicy i politolodzy. W trakcie Gali prowadzący uroczystość Michał Zacharek szczegółowo przedstawił sylwetki i osiągnięcia sędziów Konkursu.
 
W trakcie Gali omówiono wyniki i zasady certyfikacji konkursowej, wręczono dyplomy i statuetki oraz nagrody specjalne, przyznawane m.in. za innowacje procesowe wdrożone z powodzeniem w ocenianych urzędach, a także za działalność administracji publicznej z obszaru CSR. Gratulacje Laureatom „Przyjaznego Urzędu” złożył osobiście Prezes Zarządu Quality Institut, Piotr Celej, który wygłosił także przemówienie poświęcone m.in. roli jakości w zarządzaniu publicznym oraz bogatej historii Pałacu Radziwiłłów w Balicach. Z kolei głos w imieniu nagrodzonych zabrali: Mariusz Jedynak, Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Maria Rusowicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Systemu Zarządzania Jakością oraz Elżbieta Rybarczyk, Burmistrz Wielenia.   
 
W części artystycznej Gali wystąpiła śpiewaczka operowa (sopran) Elena Simopoulou. Artystka jest absolwentką państwowej szkoły muzycznej w Salonikach w klasie skrzypiec. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Anny Dzionek- Kwiatkowskiej. Występowała w projekcie muzycznym „Wielka księżna Gerolstein” Offenbacha w reżyserii Zbigniewa Maciasa na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi. W 2021 roku jako solistka brała udział w Koncercie Noworocznym organizowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi, a także w projekcie Operowym norwesko-polskim „Il mondo della Luna” Haydna, pod kierownictwem muzycznym Jana Willema de Vriend. Przy pianinie Elenie Simopoulou towarzyszy Paweł Cłapiński, znakomity polski pianista, wykładowca łódzkiej Akademii Muzycznej, korepetytor w Teatrze Wielkim w Łodzi.